Erfa-gruppe 24
Adgang til specialistviden, faglitteratur og et stærkt fagligt netværk
Vil du være del af et stærkt netværk, der kan gøre dig klogere på Supplier Quality Management området? Er du interesseret i videndeling og sparring indenfor relevante emner og problemer med eksperter og ligesindede?
Fokusområder
Erfa-gruppen arbejder med relevante emner indenfor Supplier Quality Management. Vi vælger selv, hvilke emner der skal være på agendaen, men det kunne fx være:
- Leverandørudvælgelse og godkendelsesproces
- QMS og proces audit
- Leverandørkontrakter – fx Quality agreement
- Leverandørovervågning og -evaluering
- Outsourcing
- Leverandør SPC
- Leverandørudvikling
- Leverandørklager og leverandør CAR/8D reporter
- Tolkning og compliance af regulatoriske EU & ISO standarder
- Planlægning af emner for næste erfa24 møde
- Bordet rundt
Kommende arrangementer i erfa-gruppe 24
Priser og info
Kontingentet udgør årligt kr. 8.000 pr. firma samt kr. 1.000 pr. erfa-gruppeplads. Priserne er ekskl. moms.
Netværksgruppen
- 8-10 medlemmer
- 2-3 netværksmøder om året
- Møderne afholdes online og fysisk hos medlemsvirksomhederne
- Temaer og datoer besluttes af medlemmerne
Bliv medlem
Du kan melde dig ind i SPM her.
Kontakt tovholder
Jacob Schau
Oticon
jacs@demant.com
Hvem møder jeg i erfa-gruppen?
Medlemmer af erfa-gruppe 24 har medlemmer indenfor konsulent-, mekanik-, elektronik- og medicoindustrien. Produkterne spænder bredt, fx indenfor kvalitetsservices og certificering, høreapparater, stomipleje, sårbehandling, pumper, kompressorer, ventiler, elektroniske styringer til hydraulik og motorer, udstyr indenfor fly og rumfart .
Planen er, at der afholdes erfa-møder 2-3 gange årligt som online møder, varighed efter aftale, og på skift et heldags onsite møde i medlemmernes virksomheder. Møderne bliver typisk afholdt på engelsk.
