Erfa-gruppe 24

Supplier Quality Management

Erfa-gruppe 24 er et professionelt netværk til udveksling af viden og erfaringer indenfor Supplier Quality Management området, fx leverandørudvælgelse og -godkendelse, leverandør audits og kontrakter – herunder quality agreement, leverandørovervågning og evaluering, outsourcing, leverandør SPC, compliance til ISO standarder etc. Gruppen tager udgangspunkt i de konkrete opgaver og udfordringer, der er i medlemsvirksomhederne.

Adgang til specialistviden, faglitteratur og et stærkt fagligt netværk

Vil du være del af et stærkt netværk, der kan gøre dig klogere på Supplier Quality Management området? Er du interesseret i videndeling og sparring indenfor relevante emner og problemer med eksperter og ligesindede?

Fokusområder

Erfa-gruppen arbejder med relevante emner indenfor Supplier Quality Management. Vi vælger selv, hvilke emner der skal være på agendaen, men det kunne fx være:

  • Leverandørudvælgelse og godkendelsesproces
  • QMS og proces audit
  • Leverandørkontrakter – fx Quality agreement
  • Leverandørovervågning og -evaluering
  • Outsourcing
  • Leverandør SPC
  • Leverandørudvikling
  • Leverandørklager og leverandør CAR/8D reporter
  • Tolkning og compliance af regulatoriske EU & ISO standarder
  • Planlægning af emner for næste erfa24 møde
  • Bordet rundt

Kommende arrangementer i erfa-gruppe 24

Priser og info

Kontingentet udgør årligt kr. 8.000 pr. firma samt kr. 1.000 pr. erfa-gruppeplads. Priserne er ekskl. moms.

Netværksgruppen

  • 8-10 medlemmer
  • 2-3 netværksmøder om året
  • Møderne afholdes online og fysisk hos medlemsvirksomhederne
  • Temaer og datoer besluttes af medlemmerne

Bliv medlem

Du kan melde dig ind i SPM her.

Kontakt tovholder

Jacob Schau
Oticon
jacs@demant.com

Hvem møder jeg i erfa-gruppen?

Medlemmer af erfa-gruppe 24 har medlemmer indenfor konsulent-, mekanik-, elektronik- og medicoindustrien. Produkterne spænder bredt, fx indenfor kvalitetsservices og certificering, høreapparater, stomipleje, sårbehandling, pumper, kompressorer, ventiler, elektroniske styringer til hydraulik og motorer, udstyr indenfor fly og rumfart .

Grundfos A/S

Kamstrup A/S

Planen er, at der afholdes erfa-møder 2-3 gange årligt som online møder, varighed efter aftale, og på skift et heldags onsite møde i medlemmernes virksomheder. Møderne bliver typisk afholdt på engelsk.